607 025 025

Po - pá 09 - 18:00 hod.

Jak vybrat rotoped

 

Jízda na rotopedu

 

Pohodlný a rychlý výběr rotopedu dle parametrů - vyberte si z desítek prověřených modelů v našem eshopu

 

Před koupí rotopedu doporučujeme projít si níže uvedené body. Sestavili jsme je tak, aby i laik dokázal na základě parametrů, uvedených u jednotlivých modelů, vybrat rotoped za rozumnou cenu, přitom ale slušně provedený. A to jak co se týče kvality, tak i ergonomie posedu a komfortu šlapání. Pokud totiž vyberete rotoped, který na Vás rámově neodpovídá, ze sezení na něm Vás bolí záda a chod fitness stroje je trhavý a hlučný, těžko na něm vydržíte šlapat po delší dobu, tak jak by ste si jistě přáli. 

 

Rámová kosntrukce - její velikost a ergonomie šlapání

Vybrat rotoped s optimální velikostí rámové konstrukce je tím úplně nejdůležitějším požadavkem. Lidé to často netuší, ale rotopedy se vyrábí v několika velikostních kategoriích, kterým odpovídá i jejich cena (množství materiálu, velikost krabice s ohledem na náklady s dopravou a skladováním atd...). Ne každý rotoped tedy vyhoví na všechny výšky osob i když to bohužel výrobci často uvádí. Reálně Vám pak přijde rotoped, u kterého je výrobcem uvedena použitelnost do 190 cm, už člověk vysoký 180 cm na něm bude sedět shrbeně, protože takový stroj má na výšku sportovce nízká řidítka.

Úplně levné rotopedy (okolo 2-3.000,-) lze bez ohledu na výrobce doporučit výhradně pro drobné osoby do cca 160-170 cm. Na osoby s průměrnou výškou okolo 170-180 cm je pak třeba vybírat z modelů okolo 4-6.000 Kč, které jsou už rámově o něco větší a také řidítka mají o něco výš. Vyšším osobám, přes 180 cm, vyhovvují většinou rotopedy, které naleznete ve vyšších cenových kategoriích, tedy okolo 7.000Kč a více. Tyto fitness stroje mají universální rodinný rám vyhovující na drobnější i vyšší postavy. V tomto případě může jako základní vodítko posloužit výška rotopedu, která odpovídá i výšce řidítek. Na naší zákaznické lince 607 025 025 můžete samozřejmě prokonzultovat vhodnost daného modelu přímo pro Vás.

Samostatnou skupinu jsou tzv. recumbenty (horizontální rotopedy), na kterých má uživatel zafixovaná záda opěrkou a může se soustředit jen na samotné šlapání. Tento druh trenažéru je určen především pro uživatele se sníženou hybností, špatnou rovnováhou či osoby trpící bolesmi zad. 

Nosnost rotopedu

Nosnost rotopedu je velmi důležitá hodnota, která dnes bohužel může být často zkreslována již samotnými výrobci. Nosnosti rotopedů totiž již nikdo netestuje. Určují si je sami výrobci či dokonce dovozci a je jen na jejich odhadu, jakou nosnost rotopedu stanoví. Její hodnota tedy může být často velmi nereálná. Vždy je lepší se oritentovat podle samotné hmotnosti stroje, která značí celkovou masivnost rámové konstrukce a monožství materiálu na rotopedu. 100% platí pravidlo, že čím těžší rotoped, tím masivnější rámová konstrukce. 

Brzdný systém - charakteristika

Rotopedy: brzdný systém

Rotopedy: detailní pohled na kvalitní brzdný systém

Drtivá většina rotopedů má magnetický brzdný systém, který má odpor vytvářený permanentním magnetem, který díky nastavení vzdálenosti od setrvačníku mění odpor při samotném šlapání. Chod tohoto systému je zcela tichý a nenáročný. Dalším, o stupeň dokonalejším systémem, je brzda. Právě brzda bývá nejčastěji indukční (elektromagnetická), u které je cívka s elektromagnetem. To znamená, že počítač řídí proud v cívce a tím i sílu magnetického pole. Výhodou  rotopedu s elektromagnetickou brzdou, je možnost velmi vysoké zátěže. U značkových modelů je tak zaručená i naprostá přesnost měření a dlouhá životnost stroje.

 

 

Šlapací střed - charakteristika

Rotopedy: šlapací střed
Šlapací střed rotopedu

V dnešní době už každý lepší rotoped disponuje středem s klikami nasazenými na čtyřhran, jako je tomu u klasického cyklistického kola. Je to z toho důvodu, že životnost středu s klikami nasazenými na čtyřhran je mnohonásobně delší než u středu miskového (ohnutá tyč procházející rotopedem s šlapkami na konci). Většinou je naleznete rotopedů, které patří mezi ty nejlevnější modely. Samozřejmě, že kvalita zpracování každého mechanismu je také odvozena od každého modelu, či přímo výrobce. Nicméně pokud chcete zakoupit kvalitní stroj pro dlouhodobé užívání, tak se určitě vyplatí zakoupit model s klikami.

 

 

Regulace odporu - charakteristika

Rotopedy: způsob ovládání zátěže
Rotoped a způsob ovládání zátěže

Existují dva mechanismy, které regulují odpor ve Vašem trenažéru. Prvním je odpor manuální s otočným regulátorem zátěže a další variantou je elektronické řízení zátěže. Manuální systém má číselnou stupnici s jednoduchým ručním nastavením, zatímco elektronické ovládání je propojeno s programovou nabídkou. A současně lze zvolit programy, které nastavují zátěž automaticky a regulují se i podle Vaší aktuální tepové frekvence (ne u všech rotopedů v praxi dobře fungují, opět platí doporučení na značkové rotopedy s možností připojení hrudního pásu). Takové přístroje zobraují data o aktuální zátěži přímo na displeji. 

 

Sedlo a jeho nastavení

Rotopedy: sedlo a sedlová trubka

 

Nejzákladnější modely rotopedu mají z pravidla pouze výškové nastavení sedla, zatímco ty lepší už umožnují i horizontální nastavení sedla a také jeho sklonu. To Vám umožní znatelně lepší nastavení, díky kterému Vaše jízda bude mnohem komfortnější a efektivnější. Pro vyšší osoby je třeba hlídat max. výškové nastavení zátěže, právě pro pohodlné šlapání. To z toho důvodu, že správná poloha kolena by měla být ve spodní části těsně před propnutím. Samotná kvalita sedáků je samozřejmě také rozdílná, mnoho výrobců zaobalí danou kvalitu do výrazu "gelové sedlo", ale každá značka může mít mírné rozdíly.

 

 

Rotopedy: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

Transportní kolečka a vyrovnání nerovností

Drtivá většina i těch nejlacinějších trenažérů má tzv. vyrovnávače nerovnosti. Ty pomáhají stabilizovat stroj i na nerovném povrchu. Některé mají otočnou excentrickou koncovku na nožice stroje. Lepší modely disponují seřizovacím otočným regulátorem na konci každé koncovky. Dále pak mají stroje transportní kolečka pro snadnější manipulaci v prostoru.

 

 
 

Tepové frekvence a její měření

Rotopedy: Měření tepové frekvence

Měření tepové frekvence ušní upínkou, hand pulse a hrudním pásem

Měření tepové frekvence přes hrudní pás

 

Měření tepové frekvence je zcela zásadní pokud chcete, aby Vaše cvičení bylo učinné a smysluplné. Díky tomuto údaji můžete velmi přesně ovlivňovat průběh spalování tuku, či zvyšovat Vaši fyzickou kondici. Drtivá většina rotopedů má tzv. dotekové snímače (hand pulse). Ty Vám orientačně nasnímají z dlaní Vaši tepovou frekvenci (TF). Používání dotykových snímačů, které jsou zabudované v madlech rotopedů, vyžaduje neustálý kontakt s Vaší dlaní. Nejpřesnějším způsobem, kterým lze měřit tepové hodnoty, je prostřednictvím hrudního pásu, který snímá Váš tep s přesností EKG.

  

Připojení k PC, aplikace k tabletu a chytrým telefonům

Rotopedy: připojení k PC

V dnešní době už nemusíte pouze "otročit" nudným šlapáním na trenažéru, ale můžete si zpříjemnit Vaši cestu různými motivačními programy, či aplikacemi. Ty Vám umožní zažít zcela nový požitek z cesty k Vašemu cíly. Tento trend se Vám nabízí například pomocí speciálního programu do Vašeho PC. Druhou variantou je možnost si zcela zdarma stáhnout aplikaci do Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Tak neváhejte a vstupte do světa, který Vám nabízí možnost nových zábavných tréninkových programů, jízdy podle google map nebo motivačních a reálných závodních tras. 

 

Záruka, servis a dostupnost náhradních dílů

Další velmi důletižá kapitola, která může rozhodnout o koupi Vašeho stroje. Každá značka má svá specifika. A to, ať už je značka známá svojí kvalitou, dlouhodobou dostupností náhradních dílů či kvalitním servisem. Některé značky poskytují pouze základní 2-letou záruku. Některé zase proloužené záruky na celý stroj, popřípadě na jednotlivé části stroje - jako rám apod. V naší nabídce najdete i výrobce, kteří nabízejí servis přímo u zákazníka doma. Takže při poruše stroje k Vám přijede technik a závadu odstraní na místě a Vy nemusíte stroj někam vozit, či posílat.

 

 

 

 

To jsou základní informace, které je třeba znát ještě před koupí rotopedu.  Pokud máte jakékoliv dotazy, ohledně výběru rotopedu využijte možnost konzultace na zákaznické lince 607 025 025.

 

 

 

 

 

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2 000 Kč, u strojů možná montáž.

3600 položek skladem

Fitness trenažéry a doplňky přímo u nás.

Rychlá expedice

Většinu objednávek expedujeme v den nákupu.

12 let zkušeností

Prodávané zboží známe, s výběrem rádi poradíme.

Připojte se k nám

Odběr novinek

Buďte informování o novinkách!

Copyright © 2024 - Domácí fitness, s.r.o.
Všechny ceny a akce platí 21. 11. 2024

Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací